Šuo mokykloje?

Praeitą užsiėmimą Vilniaus MiniBoss‘ai turėjo neįprastą „mentorę“ – senjorę taksę Ulriką. Būdama garbaus amžiaus, lėta, mėgstanti pavalgyti ir pamiegoti, Ulrika turėjo konkretų tikslą – savo ramumu užkrėsti vaikus, padėti jiems susikoncentruoti. Dirbame su Z karta, kurios atstovai paprastai apibendrinami kaip labiau nerimastingi, jautrūs, nesijaučiantys saugūs realiame gyvenime, negalintys susikaupti ties viena veikla, mažiau paklusnūs, dažnai - hiperaktyvūs, jautriai reaguojantys į kritiką. Lietuvoje gan intensyviai eskaluojama problema: “problemiški mokiniai, kitoks jų elgesys ir bendravimas”. Mane asmeniškai, toks vyresnės kartos nemokėjimas bendrauti su jaunimu, piktina. Pastabos, pamokslavimai, apribojimai, griežtų taisyklių nustatymai santykių su Z kartos vaikais tikrai nepataisys. Jiems reikia meilės, pripažinimo, palaikymo, bendravimo kaip su sau lygiais.

Dar 1943 metais pristatytoje poreikių piramidėje A. Maslow išskyrė žmogaus turimus fiziologinius, saugumo, meilės ir socialinius, savivertės ir pripažinimo, bei savirealizacijos poreikius. Taigi mokytojai (MiniBoss mentoriai) turi patenkinti ne tik edukacinius, tačiau ir socialinius bei emocinius vaikų ir paauglių poreikius. Įvairūs tyrimai yra parodę, kad „tilto“ tarp mokytojo ir vaiko vaidmenį puikiai atlieka šunys, sukurdami „prieblandos zoną“ tarp realybės ir žaidimo. O MiniBoss’ai juk mokosi žaisdami. Mokslininkai tyrimais yra įrodę, kad šuns pagalbininko buvimas užsiėmimų metu sumažina hiperaktyvų ir agresyvų berniukų elgesį, nedrąsūs vaikai labiau įsitraukia į grupės veiklą, šunys sumažina nerimo jausmą ir stresą, sukuria mažiau oficialią, labiau į namus panašią atmosferą. Kadangi šunys myli mus besąlygiškai ir priima mus vienodai be jokio išankstinio nusistatymo, įdėmiai mūsų klauso ir nekritikuoja, tai skatina vaikus labiau pasitikėti savimi, skatina tarpusavio bendradarbiavimą, pakelia nuotaiką ir išprovokuoja šypsenas. Galiausiai šuo daro ir teigiamą fiziologinę įtaką: mažina kraujo spaudimą ir netgi skausmą, skatina judėti, žaidžiant su šunimi, jį glostant išsiskiria „laimės“ hormonas oksitocinas.

Ulrika savo darbą atliko puikiai – buvo rami ir ori, didžiąją laiko dalį miegojo. Savo ramumu nuramino vaikus. Labiausiai aktyvūs vaikai, vietoj lakstymo, reguliariai prieidavo ją paglostyti ir toliau tęsdavo darbą.

Ar gali šuo išspręsti visas problemas, su kuriomis susiduriame bendraudami su Z kartos vaikais? Tikrai ne. Ar hiperaktyviam, nepaklsuniam vaikui nupirkę šunį staiga atrasite bendrą kalbą su juo? Tikrai ne. Aš esu aktyvi šuns įsigijimo atkalbinėtoja. Ne kiekvienas šuo gali atlikti aukščiau aprašytą darbą. Šuo yra tarsi lakmuso popierėlis - jis sugeria ir atspindi visas savininko emocijas. Todėl ir ne kiekvienas suaugęs gali naudotis šuns pagalba. Tam taip pat reikia žinių. Sau tokią prabangą leidau tik todėl, kad esu dalyvausi užsienio kaniterapijos ekspertų mokymuose ir tik todėl, kad turiu Ulriką, ir tik todėl, kad nei vienas iš MiniBoss‘ų nėra alergiškas šunims. Galbūt ir ateityje pakviesime Ulriką į mūsų užsiėmimus. Iki pasimatymo, mano brangieji MiniBoss‘ai! 

MiniBoss’ų mentorė Arūnė

ABOUT MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL (UK)

Ken Robinson. Changing Education Paradigms